Jak na onemocnění dýchacích cest u dětí za pomoci éterických olejů?
Také rádi chodíte s dětmi do lesa? V horách a lesích se nám dobře dýchá. Stává se, že z města odcházíme s rýmou a kašlem, a v horách se uzdravíme a načerpáme energii. Proč tomu tak je? Představte si, že jste v lese. Zavřete oči a vnímejte vůně. Jak voní jedle, borovice, nebo smrk? Která vůně se Vám líbí nejvíc? Svěží, balzámová, nebo spíše kafrová?
Pojďte blíž ke stromu a vnímejte vůni dřeva a kůry. Možná ucítíte i vůni pryskyřice, která hojí rány stromu. Dýchejte z plných plic elixír, který uzdravuje a potěší i Vaše smysly. Proto jako prevenci onemocnění dýchacích cest na prvním místě doporučuji jezdit do hor, a to v každém věku. Ne vždy ale tuhle možnost máme. V takové situaci není nic jednoduššího, než si namíchat vlastní vůni lesa z éterických olejů doma. Pokud se s aromaterapií setkáváte poprvé, doporučuji vybrat si éterický olej jedle balzámové.
JEDLE BALZÁMOVÁ
Éterický olej jedle balzámové se získává parovodní destilací z jehličí. Její vůně je svěží, jemná a balzámová. Za jejími účinky stojí alfa a beta pinén, delta karán a bornylacetát.
Jedle zlepšuje přenos kyslíku v plicích, čistí průdušky a usnadňuje vykašlávání. Hodí se na vlhký, ale i suchý kašel. Odstraňuje bolest na hrudníku způsobenou kašlem. Je celkovým tonikem a pomáhá obnovovat energii při vyčerpání.
PROČIŠTĚNÍ PROSTORU
Nejjednodušší způsob jak ji použít, je nakapat 5 kapek do aroma lampy, ultrasonického difuzéru, nebo jiného typu difuzéru, kde počet kapek volíte dle návodu. Difuzér necháme v pokoji působit 10 až 15 minut. Tímto způsobem pročistíte vzduch v místnosti a ulehčíte svému dítěti dýchání. Tuto metodu můžete používat u dětí od 3 let. Pokud používáte aroma lampu, buďte opatrní!
Hořící aromalampa musí být umístěna na bezpečném místě mimo dosah dětí či zvířat. Hladinu vody v nádobce je potřeba kontrolovat, nesmí se odpařit, jinak by došlo ke spalování éterického oleje.
PRSNÍ BALZÁM
Pokud vaše dítě trápí kašel, vyrobte mu prsní balzám. Potřebujete měsíčkovou mast (například od Aromatiky), éterický olej jedle balzámové a prázdnou etiketu. Z měsíčkové masti odebereme čajovou lžičku, cca 5 ml. Zůstane nám 45 ml, které přímo v kelímku zahřejeme ve vodní lázni. Když mast změkne, přikápneme 20 kapek éterického oleje jedle balzámové a dobře promícháme. Když balzám vychladne, označíme ho etiketou (PRSNÍ BALZÁM, datum výroby, použitelnost max . 3 měsíce). Uchováváme v lednici. Prsní balzám roztíráme po horní části hrudníku a horních zádech. Používáme 2 až 3 krát denně po dobu 5 až 7 dní. Tento balzám je vhodný pro děti od 3 let. Není vhodný pro těhotné v prvním trimestru a kojící ženy.
POUŽÍVÁNÍ SMĚSÍ ÉTERICKÝCH OLEJŮ
U dětí při onemocněních dýchacích cest dále využívám eukalyptus radiata, tea tree, ravintsáru (od 6 let), smrk, borovici, timián thujanol, heřmánek římský a levanduli. Dle konkrétní situace z nich míchám různé směsi. Receptury, které používám, vychází především z francouzské a britské literatury a z vlastní lékárenské praxe. Pokud chcete pečovat o své děti pomocí různých směsí éterických olejů, je potřeba být v kontaktu s odborníkem v této oblasti, abyste je použili správně.
Na závěr krátké shrnutí. Jehličnany posilují plíce a usnadňují vykašlávání. Eukalypty pomáhají při silném zahlenění. Pro děti jsou vhodné jen některé druhy. Tymiány jsou silně antibakteriální. Pro děti se hodí jenom tymián thujanol a tymián linalol.
Éterické oleje mají spoustu dalších příznivých účinků, a to nejen na dýchací cesty, ale i na naši psychiku. O tom si popovídáme zase někdy příště.
AUTOR ČLÁNKU: MGR. ANDREA SLOVÁKOVÁ